vánoční svátky i Silvestr jsou za námi, mnohá předsevzetí už vzala za své, možná se už opět nebavíme se sousedy (kolegou, tchyní, doplňte jiné…). Výstavka vánočních pohledů od příbuzných a známých zmizela doma z kredence a v práci téměř jistě všechna firemní novoroční přání skončila ve tříděném odpadu (pohodlní lenoši je hodili do koše). Firemní péefka ve své většině bývají formální, odesílající i adresáti je berou víceméně jako společenskou povinnost. A právě fi remní novoročenky stojí každoročně hromadu peněz. Jenom si to vezměte: kdosi je musel vymyslet, tiskaři vytisknout, někdo další přivézt, pak je bylo nutné podepsat, strčit do obálek, na ně nadepsat adresy a poslat, pošťák či messenger je posléze musel doručit. To všechno v tisícovkách podniků, od největších až po ty menší. V součtu to znamená spoustu hodin pracovního času, slušný obnos vydaných peněz a v konečném důsledku se potištěné balíky prvotřídního papíru, který musel také někdo z něčeho vyrobit, promění v odpad, jejž je potřeba zlikvidovat.
 Stále více osvícených fi remních managerů naštěstí převážnou část těchto problémů řeší bohuliběji a přitom společenskou povinnost nezanedbávají. Jednoduše vycházejí z předpokladu, že jejich partneři, kterým novoroční blahopřání posílají, používají stejně jako oni elektronickou poštu. Posílají proto svá péefka mailem, v němž vedle samotného přání osvětlují i důvody, proč tento způsob zvolili. Například jedno velké vydavatelství darovalo prostředky určené původně na tisk novoročenek ve výši 50 000,- Kč dětskému centru, které usiluje o přeměnu zastaralého kojeneckého ústavu a dětského domova v moderní polyfunkční zařízení pro handicapované, opuštěné a týrané děti zejména předškolního věku. Jiná velká akciová společnost píše, že se rozhodla pro ekologickou formu vánočního a novoročního přání zákazníkům, obchodním partnerům a přátelům, protože touto formou naplňuje principy trvalé udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Tím, že nerozeslala klasické papírové novoročenky snížila produkci sleníkových plynů podle orientačního propočtu o 0,16 tuny oxidu uhličitého. A ještě ušetřila.
 Podtrhuji, že nemluvím o rodinných a soukromých přáních, ale pouze o firemních novoročenkách. Uvedené příklady jsou hodné následování, protože s penězi je třeba zacházet inteligentně a prozíravě.
 Zvláštním způsobem hospodaří s penězi nás všech někteří politici, když krátkozrace rozdávají z téměř prázdné státní kasy. Nemám na mysli Fischerovu vládu, ta opravdu dělá, co může. Ale protože politická není a je tzv. úřednická, vlastně nic moc dělat nemůže, neboť poslanci, kteří političtí jsou, jí to neumožňují, ačkoliv jejich vlastní strany samy převzít odpovědnost nechtějí. Vláda složitě zpracovala s ohledem na současnou situaci návrh státního rozpočtu na letošek, který díky ekonomické krizi musí počítat se schodkem 163 miliard korun. A díky aktivitám Poslanecké sněmovny, zejména jejích levicových členů a některých pomstychtivých přeběhlíků, je tento schodek skrytě navýšen o dalších 12 miliard korun na výdaje, na jejichž pokrytí prostě nejsou příjmy.
Víte, že celkové zadlužení České republiky se během tohoto roku navýší až na 1,5 bilionu korun? Vyplývá to ze studie Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické. Ze zprávy také plyne, že zadlužení dosáhne 40 procent hrubého domácího produktu. Česká republika se už teď každou vteřinou zadlužuje o 7 452 korun! Schválně si spočítejte, kolik to je jenom za dobu, než přečtete tento úvodník…
 Viděl jsem kreslený vtip, na němž se rodiče dohadovali nad kasičkou svých spících dětí, kolik si z jejich prasátka půjčí na dárky k vánocům, i když jim peníze nikdy nebudou moci vrátit. Jenže to už není vtip, nevratná půjčka na úkor našich potomků je realitou. Přeji vám šťastný nový volební rok.


Jiří Hruška

Leden 2010


  • Čím žije Praha 6

  • O svůj hlas nijak nepečuji, říká zpěvák a skladatel Dalibor JANDA

  • Rozhovor s primářem Neurologického oddělení ÚVN MUDr. Jiřím Kasíkem, Ph.D. (1.část)

  • Historické osobnosti v názvech ulic (Svojsíkova)

  • O hmyzu v širším okolí Veleslavína


  • Program divadla Semafor

  • Linka tísňového volání 156

  • RADNICE je zpět na své původní adrese