existuje téma, o němž se můžete bavit s každým, aniž bychom riskovali, že se dopustíme nějakého faux pas. Téma, jímž můžeme bez obav začít rozhovor i s někým úplně neznámým, nebo již zadrhávající dialog oživit. Zrovna tak si lze o něm povídat i s kamarády, kolegy, sousedy, rodinnými příslušníky…
Tímto universálním a vděčným tématem je počasí. O Angličanech se dokonce říká, že bez hovoru o počasí se jejich konverzace vůbec neobejde a dokáží o něm mluvit celé hodiny.

O počasí se lidé zajímali odedávna, důvodem byl především jeho vliv na úrodu. Lidovými předpověďmi počasí jsou pranostiky, které svědčí o blízkém vztahu našich předků k přírodě a zobrazují jejich dlouhodobé zkušenosti děděné z generace na generaci a využívané i v zemědělství. K nadcházejícímu měsíci se vztahují např. tyto:
Ať si duben sebelepší bývá, přece ovčákovi hůl zasněžívá.
Pánská láska a dubnový sníh za mnoho nestojí.
Je-li duben hojný vodou, bude říjen hojný vínem.
I dnes je jedním z nejsledovanějších programů všech rozhlasových a televizních stanic předpověď počasí, která má většinou svůj samostatný prostor a specializované moderátory a moderátorky, poeticky nazývané rosničky. Před časem dokonce jedna z televizí kombinovala zprávy o počasí se striptýzem, ale upustila od toho, neboť obsah předpovědí v této podobě málokdo vnímal.

Předpovědi počasí ovlivňují naše plánování aktivit na víkendy i dovolené, podle předpovědi si bereme s sebou na cestu do práce deštník nebo sluneční brýle a nadáváme, když se počasí ve skutečnosti vyvede naopak.
I když mají meteorologové k dispozici nejmodernější techniku, příroda je mocnější a skutečnost je opravdu občas až diametrálně odlišná oproti jejich předpokladům. Sami pro to mají ustálený výraz, že „fouklo jinak“. I v předpovědích počasí může vládnout tvrdý konkurenční boj. Svědčí o tom v nedávné době rozpoutaný mediální souboj mezi dvěma meteorologickými subjekty: Českým hydrometeorologickým ústavem a Meteopressem. Ústav obvinil svého rivala z vydávání bombastických, ale pochybných informací, které se však dobře prodávají, a také z neodborného
upravování dat pocházejících právě z ČHMÚ. Meteopress naopak tvrdí, že ústav nedělá svoji práci tak, jak by měl. Bulvární tisk zavětřil a nasadil všemu korunu, když místo odborných otázek označil za jádro sporu manželství dvou meteorologů, z nich každý pracuje v jedné z obou rozhádaných stran. Podle ČTK se spor mezi podobnými subjekty řešil před dvěma lety i u našich sousedů, když Slovenský hydrometeorologický ústav měl podezření, že firma Meteo.sk od něho opisuje předpovědi počasí. Podezření se prokázalo
poté, co ústav na svém webu záměrně změnil některé teplotní údaje a na Meteo.sk počasí po tu dobu rovněž vykazovalo stejně nesmyslné hodnoty. V dubnu je počasí obzvláště proměnlivé a nestabilní, však se mu říká aprílové. Jakoukoliv jeho předpověď, ať už pochází od kohokoliv, je proto třeba brát s rezervou. Stoprocentně jistá prognóza je jenom jedna: ve večerních hodinách se na celém území republiky bude tvořit tma.

Jiří Hruška

Duben 2010


  • Čím žije Praha 6

  • Nejdůležitější je každodenní komunikace, říká ředitel Obvodního ředitelství Praha I Policie ČR, plk. Mgr. Bc. Karel Prommer

  • Rozhovor s primářem anesteziologicko – resuscitačního oddělení ÚVN  plk. MUDr. Božetěchem Jurenkou.  (1.část)

  • Historické osobnosti v názvech ulic (Huberova)

  • O hmyzu v širším okolí Veleslavína


  • Program divadla Semafor

  • Tvář Jiřiny Anny Jandové

  • Farmářskými trhy v Praze 6

  • Linka tísňového volání 156

  • Patočkova ulice uzavřena

  • Jarní Bubenečský Jarmark