Znovuotevřená Státní opera
Po třech letech náročné rekonstrukce byla v neděli 5. ledna 2020 opět otevřena budova Státní opery, jedné ze scén Národního divadla. Stalo se tak přesně 132 let od jejího prvního otevření.
Slavnostní otevření 
Velkolepý otevírací galavečer se slavnostním operním koncertem nesl podtitul Státní opera v proměnách času (1888– 2018), proběhl v režii renomované režisérky Alice Nellis a diváky provedl po slavné historii čtyř zdejších operních souborů. V přímém přenosu jej odvysílala Česká televize a prostřednictvím kanálu ARTE i prestižní televizní společnost ZDF. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín. Vybrané operní árie, ansámbly a předehry symbolizovaly klíčové momenty nejen historie budovy dnešní Státní opery – světové či české premiéry, mimořádné inscenace, slavné pěvecké, dirigentské a režisérské osobnosti, hostování významných zahraničních operních divadel – ale českých dějin obecně. Průvodní slovo připravil dramatik Pavel Kohout. Pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steff ense vystoupili spolu s Orchestrem a Sborem Státní opery významní sólisté Opery Národního divadla a čeští i zahraniční hosté. V průběhu večera zazněl Janáček, Smetana, Puccini nebo předehra Wagnerových Mistrů pěvců norimberských a mnoho dalších. 
Zajímavou součástí slavnostního znovuotevření Státní opery po rekonstrukci se stala i několikadenní audiovizuální show promítaná na přední fasádu budovy divadla. Umělecká skupina 3dsence při ní využila
specifického umístění operní budovy na magistrále. Projíždějící vozidla se stala komponenty vzniklého generativního videomappingu. „Budova Státní opery pro nás posloužila jako zrcadlo,“ řekl Jan Hrdlička
z 3dsence. „To, co jsme viděli a slyšeli, bylo generováno námi samotnými, našimi vozidly. Automobily projíždějící magistrálou před budovou Státní opery svým pohybem generovaly na fasádu budovy unikátní videoprojekce, světelnou show a hudební dílo v reálném čase.“ Pozice, velikost a rychlost jednotlivých automobilů byla rozpoznávána kamerou umístěnou na budově Státní opery, data byla online zpracována a použita ke generování hudební skladby a vizuálních efektů. 
Rekonstrukce
Znovuotevření Státní opery předcházela její náročná komplexní rekonstrukce. Obnova se dotkla nejen historické, ale i provozní části budovy, která byla přistavěna v roce 1973 a v současnosti již také patří mezi kulturní památky. Historická budova opery prošla větší rekonstrukcí naposledy právě při výstavbě provozní budovy. Od té doby byly prováděny pouze menší zásahy, které odstraňovaly zastaralost jednotlivých dílčích částí. Nyní je budova vybavena novou, moderní jevištní technikou včetně unikátní točny. Ta dřívější pocházela ze 70. let a původně byla plánována pouze její repase. Po zhodnocení všech pro a proti však padlo rozhodnutí, že jeviště Státní opery bude opatřeno novou špičkovou točnou. Ta včetně stavebních prací stála zhruba 115 milionů korun (bez DPH) a její instalaci předcházely několikaměsíční zemní práce, protože prostor pod celým jevištěm, které má rozměry 17 x 21 metrů, se musel prohloubit o šest a půl metru. Do točny jsou ještě vetknuté takzvané divadelní stoly, a to je úplně nová technologie, která během minut až sekund umožní vytvořit na jevišti úplně nový terén. Státní opera se s novou točnou stala z technického hlediska nejmodernější divadelní scénou v Česku a obstojí i ve světovém měřítku. 
…pokračování na str. 6

Leden 2020




•   Čím žije Praha 6
•   Znovuotevřená Státní opera
•   O divadelním souboru 
    Loutky bez hranic
•   Program divadel Semafor a S+H
•   Kino Dlabačov uvádí divadelní
    komedie Benátky pod sněhem
    + Hodina duchů
•   Ulice Janouškova
•   Baziliku sv. Markéty rozezní
 sedmý novoroční koncert
•   Petřinská tramvajová anabáze III