dlouho jsem přemýšlel, jaký úvodník napíšu do prosincového čísla. Jistě, hodilo by se psát o Vánocích, jenomže mám obavu, že by řada z vás již při prvních řádcích přestala číst, neboť má plné zuby prefabrikovaných pseudovánočních výzdob v obchodech a je přesycena inflačním mediálním přívalem týkajícím se rozzářených dětských očí, dárků, stromečku, kapra, rozjímání a dalších klišé. Až se mi téma nabídlo samo – doslova mi zaťukalo na okno.
To není nadsázka. Na okno mi skutečně zaťukala drzá sýkorka, ostatní z hejna seděly na balkonovém zábradlí a svoji odvážnou družku alespoň podporovaly křikem. Když se nic nedělo, osmělily se další dvě a také zabušily zobáky na sklo. Nejednalo se však o nic dramatického. Jenom klesly teploty, ubylo hmyzu a další ptačí potravy a sýkorky si vzpomněly, že je každý rok krmíme. Na jejich adresnou žádost jsme tedy opět pro ně nainstalovali krmítko. Už při jeho prvním naplnění byl zájem zpěvného ptactva značný. Ptáčci podnikali nálety, navzájem se vystrkovali z bidélek a předbíhali. Jako lidi. Vím, že „sypat ptáčkům“ bývá mnohdy chápáno pejorativně a zesměšňováno jako činnost vhodná zejména pro starší ekonomicky již neaktivní spoluobčany. Jenže to zdaleka není pravda. Důležitý je fakt, že pomáháme přežít ptákům v prostředí, které jsme do značné míry sami zničili a že oni zase v létě pomohou nám zamezit přemnožení obtížného a škodlivého hmyzu.
Pomoc člověka přikrmováním je pro ptáky mnohdy otázkou života. Zejména, když je tuhá zima se silnými mrazy a sněhem, hmyz je zalezlý ve skrýších, červy a žížaly chrání ztvrdlá půda a nejrůznější bobule a ovoce se stromů a keřů už opadalo. Nejrozšířenější je přikrmování na krmítku, ale způsobů je podstatně více. Někteří ptáci raději zobou ze země.
Víme ale, co je pro ptáky vhodné a čím jim neuškodíme? Všude se můžeme setkat s množstvím pořadů a rubrik
o vaření a stolování, ale o krmení ptáčků zatím žádná reality show nevznikla! Zlatý slavík to nenahradí. Přitom pozorovat, jak ptačí havěti chutná, nemůže omrzet nikoho bez ohledu na věk, pohlaví a politickou příslušnost. Televizní dramaturgové by možná byli překvapeni vysokou sledovaností i tím, že by také reality show mohla mít hlavu a patu.
Co tedy lze ptáčkům nabídnout? Použít můžeme především jakákoliv semena – proso, mák, lněné semínko, konopí, řepku atd. Ptákům velmi chutnají drcená jádra vlašských a lískových ořechů a slunečnicová semena, která obsahují důležité proteiny a oleje (lepší je černá slunečnice, protože má tenčí slupku). V obchodech lze zakoupit již hotové směsi pro krmení ptáků, které můžeme doplnit např. ovesnými vločkami či nastrouhaným neslaným bílým pečivem. Ptáci nepohrdnou ani strouhanou mrkví, vařenou rýží, drobky z pečiva či rozdrcenými vaječnými skořápkami. Neublíží jim ani kousíčky vařeného masa nebo tvaroh či tvrdý sýr, známý je lůj nebo vnitřní sádlo, čerstvá jablka či hrušky, sušené švestky a hrozinky. V poslední době se hodně používá i suché krmivo pro kočky a psy.
Potravu předkládanou volně žijícím ptákům nesmí tvořit žádné plesnivé a nahnilé potraviny, kuchyňský odpad nebo zbytky od oběda. Ptáci nesmí ani těstoviny či uzeniny nebo slané oříšky a tyčinky. To všechno jim může způsobit vážné zažívací potíže a smrt.
Když už jednou začnete ptáky přikrmovat, je třeba pro ně potravu doplňovat pravidelně a nepřestat, protože si zvyknou a marné hledání a čekání u prázdných krmítek je připravuje o energii nutnou k zimnímu přežití. Dělejte to až do jara. Hlavně do té doby nechoďte do kina na pověstný horor Alfreda Hitchcocka, asi byste ztratili tu správnou motivaci.
Jiří Hruška
Prosinec 2012
-
Čím žije Praha 6
-
Podnikání mi dalo možnost si hrát,říká VRATISLAV VESELÝ
-
Lékárna v UVN se stěhuje do moderních prostor
-
Historické osobnosti v názvech ulic (Mickiewiczova)
-
Zajímavosti ze života živočichů
-
Program divadel Semafor a S+H
-
Proč jíst ryby nejen o Vánocích
-
Advent v Písecké bráně