I hroby lze adoptovat
Rozhovor s ředitelem Správy pražských hřbitovů Karlem Koblihou.
Správa pražských hřbitovů je příspěvkovou organizací hlavního města Prahy. S jejím ředitelem Karlem Koblihou jsme si povídali nejen o poskytování komplexních služeb souvisejících se správou a provozem pražských pohřebišť, ale také o řadě zajímavostí spjatých s místem posledního odpočinku.
V Praze je na sedm desítek hřbitovů, z nichž 29 je ve vaší správě. Jaké hřbitovy spravujete v Praze 6?
V lokalitě Prahy 6 jsou to hřbitovy Libocký, Střešovický, Šárecký, Břevnovský, Ruzyňský a Bubenečský. Osobně mám hřbitovy na Praze 6 moc rád, přestože zdánlivě ničím nevynikají. Nejsou ani největší, ani nejznámější. Podle mého názoru je jeden z nejhezčích hřbitovů v celé Praze Šárecký hřbitov, kterému se často říká U Matěje. Přitom je na Hanspaulce. Jeho dominantou je nádherný kostelík sv. Matěje, který mu vévodí. Právě tak kouzelný je i Břevnovský hřbitov v blízkosti stejnojmenného kláštera. Prakticky na všech hřbitovech Prahy 6 pak najdeme doslova desítky hrobů významných osobností. Ať už je to Karel Kryl na Břevnovském hřbitově, ministr Alois Rašín na Šáreckém hřbitově, náš jediný Air Marshal RAF Karel Janoušek tamtéž, nebo v Bubenči třeba skvělý muzikant Petr Kalandra.
Kdo spravuje ostatní hřbitovy?
To je různé, například hřbitovy u krematorií spravuje Pohřební ústav hl. m. Prahy, židovské hřbitovy pak Židovská obec, řadu dalších spravují přímo městské části. Podrobnosti lze vyčíst z přehledné mapky, která je k dispozici na našich iternetových stránkách.
Jsou všechny hřbitovy ve vaší správě aktivní, tedy pohřbívá se na nich?
S výjimkou Malostranského hřbitova jsou všechny hřbitovy aktivní a stále se na nich pohřbívá.
Které z nich jsou největší, od kdy slouží svému účelu a kolik zesnulých je tam uloženo?
Největším je bezesporu komplex Olšanských hřbitovů, jehož historie sahá až do roku 1680. Podle našich údajů je zde pohřbeno na dva miliony zemřelých. Druhým největším co do rozlohy je Ďáblický hřbitov, co do počtu pohřbených Vinohradský hřbitov.
Je v Praze dostatek volných hrobových míst? Jaké možnosti růstu pražské hřbitovy mají?
V Praze je dostatek volných hrobových míst. V současné chvíli odhadujeme počet hrobových míst bez platné nájemní smlouvy na zhruba 75 000. Možnosti růstu řešíme proto především v rámci lokálního nedostatku volných hrobových míst. Například Hostivařský hřbitov čeká v nejbližší době rozšíření.
Existují tlaky developerů o uvolnění pozemků hřbitovů k výstavbě?
Vzhledem k tomu že celá procedura uzavření pohřebiště a s tím spojené úkony včetně přemístění hrobů je natolik náročná jak po finanční, tak po právní i technologické stránce, žádné takové tlaky či snahy už dlouhou řadu let neregistrujeme.
…pokračování na str. 6
Duben 2019
• Čím žije Praha 6
• I hroby lze adoptovat – rozhovor s
ředitelem Správy pražských hřbitovů
Karlem Koblihou
• Albatros slaví 70 let
• Jaro přivádí krále. Vlády se chopí
Lesamáj aneb technicky dejvický
majáles 2019
• Program divadel Semafor a S+H
• Nejsympatičtější česká sestřička
je z Prahy
• 25. Břevnovský masopust 5. 3. 2019
• O zvířetech a lidech. S galerie hostí
výstavu skla a obrazů SURVIVAL
• Už nemůžeš? Přidej! Blíží se
Juniorský maraton 2019
• Emil Šneberg – Moje vzpomínky
na Vokovice a Veleslavín (XII. část)