Rozhovor s tiskovým mluvčím HZS hl. m. Prahy Martinem Kavkou
První profesionální hasičský útvar na území České republiky byl založen v Praze před 166 roky, a to dne 23. března roku 1853. Nesl název Sbor pro čištění ulic a požární ochranu a o jeho zřízení rozhodl sbor obecních starších. Kdo se o historii pražských hasičů chce dozvědět více, může navštívit k tomuto výročí speciálně založenou webovou stránku 165.hasicipraha.cz. Nás však zajímala zejména současnost Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. Základním posláním jeho jednotek požární ochrany je chránit životy a zdraví obyvatel a majetek před požáry a poskytovat účinnou pomoc při mimořádných událostech, které ohrožují život a zdraví obyvatel, majetek nebo životní prostředí a které vyžadují provedení záchranných, resp. likvidačních prací. Na otázky časopisu Veleslavín odpovídal vrchní komisař Oddělení zjišťování
příčin požárů a tiskový mluvčí HZS hl. m. Prahy Bc. Martin Kavka.
Kolik hasičů celkem Praha má? Na kolika základnách slouží a kde tyto základny jsou?
V Praze slouží každý den 200 profesionálních hasičů ve třech směnách, tedy celkem 600 výjezdových hasičů. Dále jsou tu příslušníci hasičského sboru v oblasti prevence, ochrany obyvatel a krizového
řízení. V Praze je 10 hasičských stanic profesionálních hasičů: Centrální stanice (včetně ředitelství) v Sokolské ulici, Petřiny (včetně speciální chemické jednotky), Holešovice, Chodov, Strašnice, Krč (včetně leteckého družstva), Smíchov, Radotín, Satalice a Modřany (včetně hasičských potápěčů).
Slouží v činné službě u hasičů také ženy?
Přímo na výjezdu ne, jsou na operačním středisku telefonních linek 150 a 112, jsou také na oddělení prevence, krizového řízení a ochrany obyvatel.
Kolik váží běžná plná hasičská výzbroj?
Asi 15-20 kg. Výstroj stojí cca 60-80 tis korun, a to včetně dýchacího přístroje.
Jak dlouho trvá výcvik nového adepta, než se z něho stane hasič?
Každý hasič musí projít několikaměsíčním kurzem zakončeným zkouškou. Každých pět let musí zkoušku obnovit. Hasiči se vzdělávají prakticky neustále formou výcviku na stanicích. Mají i své specializace, jako je třeba lezecký nebo potápěčský kurz.
Musí hasiči v aktivní službě procházet pravidelnými fyzickými, případně psychologickými testy?
Fyzickými a psychologickými testy musí hasič projít už při nástupu. Fyzická kondice se pak prověřuje každý rok, u denních zaměstnanců každé dva roky.
To, že hasiči především likvidují požáry, vědí už malé děti. Není to však zdaleka jejich jediná činnost. Co všechno patří k práci a povinnostem hasičů?
Jsou to hlavně technické zásahy. Zasahujeme u dopravních nehod, likvidujeme uniklé chemické látky, vnikáme do uzavřených prostor za účelem záchrany osob a zvířat. Máme i potápěče nebo lezce, kteří zasahují ve speciálních případech. Jsme prakticky u všech mimořádných událostí. A pak samozřejmě požáry.
…pokračování na str. 6
Březen 2019
• Čím žije Praha 6
• Hasiči v Praze mají napilno – rozhovor s
tiskovým mluvčím HZS hl. m. Prahy,
Martinem Kavkou
• Žáci chodí rádi poslouchat pčíběhy
pamětníků – Post Bellum
• Nečekaně zázračně a skvěle s Ondřejem
Trepešem
• Program divadel Semafor a S+H
• Historické osobnosti v názvech ulic Prahy 6
– Štiplova
• Country tance už dávno nejsou bály s
klobouky s liščími ohony.
Soubor Caramelka
• Spojeni Foglarem – Galerie ČZU hostí
výstavu ilustrací románového
díla Jaroslava Foglara
• Emil Šneberg – Moje vzpomínky
na Vokovice a Veleslavín (XI. část)