Vánoce jsou za dveřmi, pro většinu z nás je jejich vyvrcholením 24. prosinec, tedy Štědrý den. Pominuli záměrně jeho duchovní obsah, je to takový den zlomu, po němž zpravidla přichází zklidnění, utichnou zmatky a nervozita, neprovádějí se už generální úklidy a na poslední chvíli se neshánějí věci, které, jak se mnohdy ukáže, jsou vlastně zbytné.
Život se vrátí do normálních kolejí. Obchody přestanou být v obležení zákazníků a začnou hromadně zlevňovat zboží, aby je přilákaly zpět. Řada z nás zjistí, že za nákup dárků jsme před křesťanskými vánocemi zaplatili nekřesťanské peníze a že právě ten nejdražší stojí z ničeho nic ani ne polovinu. Jenže za rok se necháme nachytat zase. Ale co! Hlavně, že nikomu nezaskočí v krku kost ze štědrovečerního kapra.
Rybí polévka a kapr jsou v našich krajích tradičním a nejčastějším vánočním pokrmem. I když mnozí lidé ryby nejedí a nahrazují je řízkem z masa, nebo naopak nejedí maso ani ryby, je na vánoce život tisíců kaprů a dalších ryb zpečetěn. Dobře, že je Česká republika v jejich chovu velmocí, vždyť třeba takový třeboňský kapr je pojmem a je to dokonce chráněné zeměpisné označení. Tamní rybáři patří mezi nejvýznamnější chovatele sladkovodních ryb i v rámci celé Evropské unie.
V brzké budoucnosti nejspíše jiné ryby, než ty z umělých chovů, mít nebudeme. Více než třetině evropských sladkovodních ryb totiž hrozí vyhubení. Přes pět set jejich druhů, které volně žijí v evropských řekách a nádržích, je ohroženo vymřením z důvodu nadměrného rybolovu, kontaminace vod a vysychání toků. Dvě stovky sladkovodních rybích druhů jsou na našem kontinentu ohroženy tak vážně, že bez lidské pomoci budou brzy následovat dvanáct již vymřelých druhů, které nenávratně zmizely v uplynulém století. Nejhůře jsou na tom evropští úhoři.
Mořská rybí populace je na tom patrně ještě mnohem hůře. Mnohé druhy ryb jsou na pokraji vyhynutí, protože mohutný rybolov jim nedovoluje dosáhnout dospělosti, aby se mohly rozmnožovat. Některá čísla zní takřka neuvěřitelně, některých rybích druhů ubylo v moři v rozmezí let 1978 až 2003 až o 90 %. Na pokraji katastrofy je například populace tresky, dříve hojně rozšířeného druhu. V současnosti se na celé planetě každým rokem vyloví 80 milionů tun ryb a dalších mořských živočichů, což je čtyřikrát více než před padesáti lety. Problémem je, že pouze část vylovených ryb nám slouží jako potrava.Úlovky se masivně zpracovávají pro průmyslové využití, např. k výrobě krmných směsí pro skot a drůbež. Oceány jsou vyčerpané a tak jsme možná jednou z posledních generací, pro kterou je ryba na talíři ještě vcelku běžně dostupná.
Týden po vánocích přichází další oblíbený svátek: Silvestr. Nese jméno po papeži Silvestru I., jenž r. 335 v tento den zemřel. Na silvestra roku 1759 se začala psát historie piva Guinness, neboť toho dne Arhur Guinness podepsal nájemní smlouvu na pivovar, v němž svůj mok začal vařit. 31. 12. 1879 vynálezce T. A. Edison  veřejnosti předvedl žárovku, ve stejný den roku 1970 potvrdili Beatles svůj definitivní rozchod. Na silvestra o půlnoci v roce 1992 přestalo existovat Československo a Češi i Slováci se následující ráno probudili v samostatných státech. V tom našem nosí křestní jméno Silvestr na 550 lidí. Nejenom jim, ale i vám všem, milí čtenáři časopisu Veleslavín39 přeji veselé Vánoce a šťastný nový rok!


Jiří Hruška

Prosinec 2010


  • Čím žije Praha 6

  • Praze 6 zůstávám věrný, říká Ital v kuchyni Emanuele RIDI

  • BAZÁLNÍ STIMULACE JE OTÁZKOU PŘÍSTUPU K PACIENTOVI,říká zdravotní sestra ÚVN Helena DVOŘÁKOVÁ (2.část)

  • osobnosti v názvech ulic (Slavníkova)

  • Zajímavosti ze života živočichů


  • Program divadel Semafor a S+H

  • České vánoční obyčeje, pověry a pranostiky

  • Metro prodloužení trasy A v oblasti Prahy 6 (aktuální stav)