LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA PRAHA – NÁŠ SOUSED
Rozhovor s tiskovou mluvčí letiště Marikou Janouškovou (2. část).

Kolik leteckých společností využívá služeb Letiště Praha?
V letní sezóně 2016 létalo na Letiště Václava Havla Praha 64 dopravců, kteří nabízeli přímá spojení do rekordních 145 destinací po celém světě.
Prý se v Ruzyni dá přistávat takřka naslepo i při velmi omezené viditelnosti. Je to pravda?
Většina dopravních letadel využívá pro přistání tzv. systém přesného přístrojového přiblížení neboli ILS (Instrument Landing System). Ten umožňuje letadlo přesně navést po sestupové rovině až do konečné fáze přistání i při špatné viditelnosti. Pilotům tak poskytuje velmi přesnou informaci jak o vertikální, tak o horizontální poloze letadla. Systémy na Letišti Václava Havla Praha umožňují přistání i při minimální dráhové dohlednosti 50 metrů. V praxi to znamená, že pokud má letadlo patřičné vybavení a posádka dostatečnou kvalifi – kaci, pak u nás mohou bezpečně přistávat i při velmi omezené viditelnosti.
Jaké největší stroje zde přistávají?
Od května letošního roku k nám pravidelně na přímé lince Dubaj-Praha létá největší současný dopravní letoun pro přepravu cestujících, a to Airbus 380. Největší počet cestujících, které tento stroj z Prahy na jednom letu přepravil, byl letos 623 lidí. Pravidelným operováním tohoto typu letadla jsme se zařadili mezi prestižní skupinu evropských letišť, kam tyto největší stroje létají. Druhým největším letadlem, které můžete na Letišti Václava Havla Praha pravidelně potkat, je Boeing 747-800 nazývaný jaké Jumbo. 
Jaké je naopak nejmenší letadlo, které použilo Ruzyni?
Letiště Václava Havla Praha je veřejné mezinárodní letiště, které mohou využít prakticky jakákoliv letadla při dodržení předepsaných předpisů. Letadla evidujeme podle maximální vzletové hmotnosti. Spodní hranice je nastavena na 1 tunu, ve které evidujeme například letadla jako je Zlín Z43, Cessna 150 či ultralehké letadlo Echo P92. 
Létají z Ruzyně také soukromá letadla?
Pražské letiště mohou a samozřejmě využívají i soukromá letadla. V oblasti tzv. General Aviation bylo letos v období od ledna do srpna realizováno 8 051 startů a přistání.
Vždycky mě zajímalo, jak probíhá odbavení pasažérů malých soukromých letadel. Jaký mají režim?
Odbavení cestujících soukromých letadel se výrazně neliší od režimu klasického cestujícího. I v tomto případě standardně probíhá odbavení cestujících i jejich zavazadel, bezpečnostní či pasová kontrola. Jsou však odbavovány na jiném terminálu, celá procedura odbavení je díky výrazně menšímu počtu
cestujících výrazně kratší. Není tedy problém, když cestující dorazí například jen několik desítek minut před samotným odletem. Soukromé lety se také neřídí pevnými letovými řády, a tak nebývá problém čas odletu přizpůsobit dle požadavků cestujících.
…celý rozhovor na str. 6.

Prosinec 2016

•   Čím žije Praha 6

•   Letiště Václava Havla Praha – náš soused – 

    rozhovor s Marikou Janouškovou (2. část)

•   Od nemoci ke zdraví – záchranář 

    Lukáš Mráček (2. část)

•   Program divadel Semafor a S+H

•   Historické osobnosti v názvech ulic

    Prahy 6 – Rejchova

•   Den válečných veteránů píše nové kroniky

    minulého času

•   Za plotem vzplanou šepoty
•   Není trouba jako trouba