je to už dlouho, co jsem naposledy někde viděl jeden z kreslených vtipů, jejichž motivem byl pán nesoucí nad hlavou transparent s nápisem KONEC SVĚTA SE BLÍŽÍ. Pointou bývalo, že na tohoto muže číhal hned za rohem loupežný vrah, nebo mu na přechodu nedalo přednost auto a srazilo ho, nebo na něj doma čekala za dveřmi rozzuřená manželka s válečkem na nudle v ruce, nebo jiná podobná třeskutá sranda, variant je mnoho. Konkrétní situace si vlastně ani tolik nepamatuji, ale tu ceduli KONEC SVĚTA SE BLÍŽÍ, tu ano – možná proto, že byla tak absurdní. Ale takové vtipy zmizely a nahradily je zprávy o tom, že konec světa skutečně přichází. Jejich absurdita mnohdy není o nic menší. Je sice logické, že když náš svět měl svůj začátek, jistě bude někdy mít i svůj konec, ale že by to bylo nějaké předem přesně určitelné datum, tomu nevěřím.
Konkrétních dnů bylo již postupně oznámeno několik a většina z nich je již úspěšně za námi. Například jakýsi americký kazatel předpověděl přesný konec světa nejméně čtyřikrát, naposledy na 21. května loňského roku. Když se tak nestalo, posunul svůj odhad na 21. října 2011. Opakované selhávání jeho předpovědí ovšem nezabránilo, aby ho fanaticky následovaly tisíce stoupenců, z nichž mnozí mu věnovali svoje celoživotní úspory…
Už v roce 2003 se Země měla srazit s tajemnou planetou Nibiru. Planeta nás evidentně netrefila, ale příznivci jejího kultu jsou přesvědčeni, že na druhý pokus se jí to podaří a už letos 21. prosince nám to ukáže.
Oproti planetární srážce byly předpovědi konce světa na zlomu letopočtu z 1999 na 2000 krotké. I když s počítačovou technikou není radno žertovat a obavy, že zkolabují mnohé programy řídící pro lidstvo životně důležité provozy, měly v něčem své opodstatnění, nakonec žádný z nich nespadl a start do nového milénia dopadl dobře.
Jistá americká věštkyně si z palce vycucala datum 23. 4. 1990, kdy podle ní měl nastat atomový konec světa. Jejímu názoru se v USA dostalo tak velké mediální pozornosti, že tisíce lidí opustily práci, nakoupily zásoby vody a potravin a zalezly do krytů a sklepů. Co takoví lidé věštkyni vzkázali, když ze svých děr opět vylezli, už známo není.
Nyní je nejaktuálnějším nebezpečným datem 21. prosinec 2012, na kdy konec světa údajně předpověděl mayský kalendář. Tímto dnem mayský kalendář končí a dále už nepokračuje. Někteří milovníci záhad a senzací to interpretovali jako zánik lidstva a vytvořili kolem toho celosvětovou hysterii. Přitom téměř všichni renomovaní odborníci ujišťují, že se o žádné proroctví nejedná, prostě v mayském kalendáři v tento den skončí jeden cyklus a po něm normálně nastane cyklus nový. Navíc převod tisíce let starého mayského kalendáře do našeho počítání času je velmi obtížný a je nejisté, zda oním posledním datem na jeho konci je právě 21. prosinec 2012. Mayský kalendář lze totiž přepočítat nejméně deseti způsoby a výpočet toho správného data tak vychází na různé dny od roku 1493 do roku 2532.
Také Česká astronomická společnost a Akademie věd ČR odmítají předpověď, podle níž by měl 21. prosince letošního
roku nastat konec světa. O názoru České astronomické společnosti na tento „problém“ svědčí i fakt, že na toto téma vyhlásila soutěž o nejlepší vtip. Vlastní autorská díla, kreslená i slovesná, je možné zasílat na e-mailovou adresu info@astro.cz až do 20. prosince 2012, tedy do předvečera dne, na nějž se údajně podle mayského kalendáře předpovídá konec světa. Nejvtipnějšího vítěze, o němž rozhodne od 21. do 30. prosince v internetovém hlasování veřejnost, čeká na jaře příštího roku individuální prohlídka observatoře Astronomického ústavu v Ondřejově.
A tak se díky této soutěži možná zase dočkáme vtipů o pánovi s cedulí KONEC SVĚTA SE BLÍŽÍ. Proč ne, v humorné rovině je to přijatelné.

Jiří Hruška         

Únor 2012


 • Čím žije Praha 6


 • PRAHA 6 JE MOJÍ SRDEČNÍ ZÁLEŽITOSTÍ, říká ministr životního prostředí Tomáš CHALUPA

 • NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRO NÁS JE PROSPĚCH PACIENTŮ, říká náměstek ředitele ÚVN MUDr. Ivan JEŘÁBEK (2.část)

 • Historické osobnosti v názvech ulic (Voříškova)

 • Zajímavosti ze života živočichů


 • Program divadel Semafor a S+H

 • POMÁHÁME DĚTEM – POMOZ I TY

 • 18. Břevnovský masupust

 • Prodloužení trasy A pražského metra – STANICE VELESLAVÍNSKÁ

 • Prague Wine Week

 • Nechte se vytáhnout na hory