před sebou máme v tomto roce už jenom léto zvané babí. Většina z nás vyčerpala skoro celou svoji dovolenou a nechává si jen pár dnů na vánoce, nebo na příležitost typu „co kdyby“ (třeba na marodění, protože neschopenka má v současné době význam skoro stejný jako žebračenka).
A jako každoročně – jaké to překvapení! – po konci prázdnin přichází nový školní rok. I když by školou povinní chtěli většinou zapomenout, média to připomínají s železnou pravidelností.
Jejich zpravodajství o této události není a asi ani nemůže být nijak objevné, o čemž svědčí i novinové titulky. Posuďte sami: nejméně od půlky prázdnin se objevují články s nadpisy jako „Učte se nenásilně s dětmi i v době jejich volna“ či naopak „Škola volá, ale děti do učení nenuťte“, nejpozději jeden týden před 1. zářím vystartují titulky „Učitelům školní rok začíná již dnes“ a na přelomu srpna a září se s invencí roztrhne pytel: „Co připravit dítěti do školy?“, „Kolik zaplatíte za školní pomůcky?“, „Deset rad, jak zařídit pokojíček školáka“, „Jak připravit paměť na nový školní rok ?“ apod. Snaží se i žurnalisté s větší vynalézavostí: „Nový školní rok zahájí děti písní a tancem“, „Nový školní rok přichází s novými rozpočtovými škrty“ či „Nový školní rok, noví propadlíci“. Ti zoufalejší zásobují své čtenáře objevy typu „Zpátky do školy“ nebo každoročním „Nový školní rok plný novinek“.
Akčnost do reportáží pak přinášejí prvozářijové návštěvy škol známými osobnostmi, které vyvaleným žáčkům sdělují překvapivá fakta, že se mají dobře učit a že i ony navštěvovaly vzdělávací instituce. Vzhledem k tomu, že od roku 1774 je u nás školní docházka povinná, musíme jim to chtě nechtě věřit.

Jiří Hruška

Září 2010


  • Čím žije Praha 6

  • Vášnivý cyklista Robert BAKALÁŘ

  • VŽDYCKY JSEM TOUŽILA POMÁHAT NEMOCNÝM V ROZVOJOVÝCH ZEMÍCH,říká zdravotní sestra ÚVN PETRA RŮŽIČKOVÁ (1.část)

  • Historické osobnosti v názvech ulic (Glinkova)

  • Zajímavosti ze života živočichů


  • Program divadel Semafor a S+H

  • Dětský pěvecký sbor SEDMIHLÁSEK