Online-Anlageplattform bester Online-Aktienmakler Internet-Broker Aktienhandelskonto online investieren für Dummies Aktienmarkt-Konto

ALEŠ BRISCEIN ZPÍVÁ I V OPEŘE V ŠÁRCE

Aleš Briscein patří k našim operním sólistům mezinárodního renomé. Původně vystudoval hru na klarinet a saxofon a až poté operní zpěv na pražské konzervatoři. Poté na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni spolu se sólovým zpěvem vystudoval i hudební historii.

Brisceinova hvězdná operní kariéra se začala rozvíjet od roku 1995, podrobněji o ní hovoříme v našem rozhovoru. Dnes je stálým hostem Národního divadla v Praze a vystupuje na většině významných světových operních scén. Jeho pěvecké výkony výrazně napomáhají úspěchu každoročních inscenací oper v přírodním divadle v Divoké Šárce, kde jej můžeme vidět i letos ve Dvořákově Jakobínu.
Jak jste se od klarinetu a saxofonu dostal k opernímu zpěvu?
Byl jsem od malička hudební dítě po rodičích. Hrál jsem na housle a zpíval v dětském sboru Severáček v Liberci. Později jsem začal hrát i na klarinet a ten mě učaroval tak, že jsem ho vystudoval na konzervatoři. O studiu zpěvu jsem neměl vůbec zájem, protože můj táta byl jako zpěvák členem Divadla
F. X. Šaldy v Liberci. Velmi rád zpíval doma, a to celkem dost nahlas, takže mě to od zpívání spíše odrazovalo. Zpíval jsem v taneční kapele a o operu jsem nejevil velký zájem. Cesta k opernímu zpěvu byla tedy v mém životě úplná náhoda. Kamarádka potřebovala k sobě pěveckého partnera a tak mě seznámila s profesorem dr. Miloslavem Pospíšilem z pražské konzervatoře. Ten vlastně objevil můj talent a přesvědčil mě, abych operní zpěv vystudoval.
Měl jste nebo dosud máte nějaký pěvecký vzor?
Vždy jsem obdivoval zpěváky, kteří byli schopni zachovat si svůj hlas až do vysokého věku. Takovým určitě byl Nikolai Gedda. Dokonalá pěvecká technika mu umožnila nahrát spoustu nádherných nahrávek, které následující generace adeptů operního zpěvu mohou stále obdivovat.
Jak se rozvíjela Vaše kariéra?
Hned po absolvování pražské konzervatoře jsem dostal nabídku na angažmá ve Státní opeře Praha. Později jsem začal hostovat i v Národním divadle a dalších našich divadlech. Od roku 2004 jsem začal hostovat v Pařížské národní opeře a mohu říct, že se rozjela moje zahraniční kariéra. V současné době mám tu čest vystupovat na většině významných operních jevištích po celém světě. Zároveň velmi rád spolupracuji i s domácími operními scénami a orchestry. Jsem dvojnásobným držitelem Thálie vkategorii Opera.
…celý rozhovor na str. 6

Září 2017

•   Čím žije Praha 6

•   Aleš Briscein zpívá i v opeře v Šárce

•   Cesta ke zdraví: kvalitní informace od

    odborníků, praktický nácvik,

    preventivní vyšetřní

•   Program divadel Semafor a S+H

•   Historické osobnosti v názvech ulic

    Prahy 6 – Krocínovská

•   Výstava Ferdinand II. Tyrolská a

     letohrádek Hvězda

•   O bowlingu napodruhé